Instalacja wykorzystująca magazyn energii działa również w momentach lokalnych awarii dostaw energii. Dzięki funkcji off-grid firma może korzystać z produkowanej i magazynowanej energii. Magazyn pozwala wykorzystywać energię słoneczną wyprodukowaną w ciągu dnia także wieczorem lub w pochmurne dni, zmniejszając zależność od sieci energetycznej. To co jest kluczowe to możliwość dość swobodnego sterowania z poziomu oprogramowania inwertera lub EMS (Energy Management System) energią produkowaną i magazynowaną. Magazyn energii to większa niezależność energetyczna.
W niektóre dni przy odpowiednim doborze mocy fotowoltaiki oraz magazynu energii można uzyskać w 100% niezależność od sieci energetycznej. W skali miesiąca możemy ograniczyć pobór z sieci energetycznej o nawet 90%.
Zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki dzięki magazynowi energii to czysty zysk. Spadające ceny odkupu energii nie zachęcają do wprowadzania nadprodukcji energii do sieci w momencie jej produkcji - gdy produkcja z PV przekracza jej konsumpcję. W takiej sytuacji magazynujemy energię (w idealnej sytuacji 100% produkcji trafia do magazynu energii) i korzystamy z niej, rozładowując magazyn energii w godzinach gdy instalacja PV już nie produkuje a nadal mamy konsumpcję energii lub w okresach gdy cena zakupu energii jest najwyższa.
Przy dobrze dobranej instalacji z odpowiednim SZR (System zasilania rezerwowego możemy zasiać całą firmę z magazynu energii w przypadku przerwy w dostawie energii z sieci. Niemniej jednak należy pamiętać, że dobór instalacji musi spełniać kryteria zapotrzebowania na moc i nie możemy tu kierować się jedynie pojemnością magazynu energii. Funkcja zasilania awaryjnego polega również na utrzymywaniu odpowiedniej ilości energii na stałe w magazynie energii. Jednocześnie powoduje to znaczące pogorszenie wyniku ekonomicznego w postaci okresu zwrotu. Jest to spowodowane faktem, że nasze oszczędności wynikające z autokonsupcji, arbitrażu, usług systemowych są generowane przez mniejszą roboczą pojemnością. Z drugiej strony bezpieczeństwa, z reguły nie wycenia się wskaźnikami finansowymi.
Szczególnie w przypadku kontraktu na zakup energii po stawkach giełdowych istnieje możliwość wygenerowania przychodów z mechanizmu arbitrażu. Polega od na tym, że ładujemy magazyn energii w godzinach gdzie koszt energii jest niski (uwzględniając koszt energii czynnej, opłat dystrybucyjnych oraz opłaty mocowej) i rozładowujemy nasz magazyn do sieci energetycznej gdy suma powyższych składników kosztu energii jest wysoki. Obecnie ceny giełdowe potrafią być ujemne a w tej samej dobie ceny najwyższe potrafią znacząco przekroczyć 1000zł/MWh.
Usługi systemowe - Demand Side Response (DSR) i Frequency Restoration Reserve (FRR) opisujemy na stronie DSR i usługi systemowe
Rozwiązania które obecnie rekomendujemy
Magazyny Dyness z pojemnościami od 42kWh do 85kWh
Magazyny DUNEXT z pojemnościami od 40kW do 200kWh
Magazyny WECO z pojemnościami od 20kW do 200kWh